[Present and Previous Professional Positions] :

[1980-1985] Demonstrator, Department of Geology, Faculty of Science (Qena), Assiut University.

[1985-1989] Assistant Lecturer, Department of Geology, Faculty of Science (Qena), Assiut University.

[1989-1995] Lecturer, Department of Geology, Faculty of Science (Qena), Assiut University/South Valley University.

[1995-2000] Associate Professor, Department of Geology, Faculty of Science, South Valley University, Qena, Egypt.

[From May 2000] Professor of Sedimentology, Department of Geology, Faculty of Science, South Valley University, Qena, Egypt.

[From April 2002] General Supervisor for the communication and information center of South Valley University.

[January 2003 -January 2006] Vice Dean for Community Services and Environmental Affairs, Faculty of Science, South Valley University, Qena.

[January - July 2006] Vice-Dean for Post Graduate Studies and Research.

[From August  2006] President of South Valley University.